Herning Folkeblads redaktion

 

Herning Folkeblad har hovedsæde i Herning og lokalredaktioner i henholdsvis Ikast, Brande, Vildbjerg, Kibæk, Aulum og Videbæk

 

Der er ca. 40 medarbejdere på redaktionen, og udover Herning Folkeblad, produceres der magasiner som Erhvervsmagasinet Vækstjylland, bilmagasinet Oktan, Boligmagasinet, Cityavisen samt en lang række andre avisprodukter. 

Hovedredaktionen

 

I Herning Folkeblads hovedsæde finder du nedenstående redaktioner, der alle kan træffes via:
 
Herning Folkeblad
Østergade 21
7400 Herning
hf@herningfolkeblad.dk

Tlf.: 96 26 37 00
 

Herning-redaktionen  herning@herningfolkeblad.dk
Debat-redaktionen debat@herningfolkeblad.dk
Navneredaktionen navne@herningfolkeblad.dk
Erhvervsredaktionen erhverv@herningfolkeblad.dk
Sportsredaktionen sporten@herningfolkeblad.dk
Magasinredaktionen hf@herningfolkeblad.dk
Fotografer hf@herningfolkeblad.dk
Radio- og webredaktionen radio@herningfolkeblad.dk
Chefredaktionen redaktionen@herningfolkeblad.dk



Lokalredaktioner

 

I oplandet har Herning Folkeblad følgende redaktioner:

 

Ikast-Brande-redaktionen  ikast@herningfolkeblad.dk
brande@herningfolkeblad.dk
Vildbjerg-redaktionen trehoeje@herningfolkeblad.dk
Kibæk-redaktionen kibaek@herningfolkeblad.dk
Aulum-redaktionen aulum@herningfolkeblad.dk
Videbæk-redaktionen videbaek@herningfolkeblad.dk